התעמלות ילדים

שיעורי ההתעמלות ילדים במרכז איילון מיועדים לילדים בין הגילאיים 4 ל-17 שנים.
שיטת איילון להתעמלות ילדים מבוססת על העקרונות הבאים:
העיקרון הבריאותי
אמנם נראה טריוויאלי, אבל אנו שמים דגש מיוחד על הפעלה גופנית בריאה; ריבוי פעילויות שמטרתן להוביל למסלול תחרותי, עלול לגרום לנזקים גופניים בלתי הפיכים ולכן יש חשיבות בהפעלת התלמידים במערכות תנועה בריאות, דהיינו – תנועה שתתרום להתפתחות הרמונית של המערכות השונות ולחיזוקן וכן חיזוק אזורים הדורשים תשומת לב מיוחדת, כגון חגורת הכתפיים ושרירי היציבה.
עיקרון העצימות (אינטנסיביות)
השפעת הפעילות הגופנית על הגדילה תלויה בסוג התרגול ובעצימותו. הרבה תוכניות חינוכיות נכשלות משום שרמת הגירויים שהתלמיד מקבל אינה מספיקה כדי להביא לשינויים. בשיטת ההתעמלות שלנו מושם דגש עיקרי על ניצול מרבי של זמן השיעור, כשכל ילד מתרגל את הפעילויות הרלוונטיות במקסימום יעילות. התלמידים מתפקדים במהירות וללא הפסקות, דבר המקדם אותם בצורה מרבית בכל תחומי הלמידה.
עיקרון השימושיות
אנו מלמדים את הילדים תנועתיות שימושית; בעזרת יסודות תנועתיים מוצקים אנו מובילים את התלמידים במסלול של מורכבות תנועתית הולכת וגדלה, אשר משלבת פתרון בעיות תנועה, כשהמורה שם תמיד את הדגש על האלמנט השימושי.
השיטה מאפשרת לשפר באופן משמעותי את התפקוד בכל המשתנים של הכושר הגופני: כוח, זריזות, מהירות וגמישות. השאיפה היא תמיד לניצול נכון יותר של אנרגיה במינימום זמן ובמקסימום יעילות.
עיקרון האינטגרטיביות
בין השיטות השונות להתעמלות לילדים יש כאלה העושות שימוש בתרגילים אנליטיים במטרה לפתח מערכות גופניות מוגדרות. על פי השיטה שלנו אנו עושים שימוש בתרגילים אנליטיים רק במקרים מאוד ייחודיים המחייבים זאת – פתרון בעיות יציבה או בעיות תנועה.
המושג "אינטגרטיבי" מתייחס גם לפעילויות שבהן יש עבודה על יותר ממרכיב אחד בו זמנית.
בפעילות גופנית יש נטייה לתרגל משתנה של כושר גופני או פסיכומוטורי אחד בזמן נתון. על פי הגישה שלנו אנו משתדלים לשלב בין המרכיבים השונים, במטרה לנצל את הזמן טוב יותר וכן לקרב את הפעילויות למציאות התפקוד היום יומי.
הגברת מוטיבציה להישגיות אישית
תוכניות חינוך גופני מוצלחות מגבירות את המוטיבציה של הילד, וזו משפיעה גם על תחומי החיים האחרים שלו. הורים מדווחים על שיפור הנוכחות החברתית, הביטחון העצמי וההתקדמות בלימודים.
כמו כן מחקרים רבים מצביעים על שיפור ציוניהם של תלמידים בלימודים העיוניים כתוצאה מתוכניות מוצלחות בתחום החינוך גופני. אצלנו מושם דגש על הגברת הסקרנות והמוטיבציה תוך תרגול הפעילויות השונות. אין צורך "לרוץ" מתרגול לתרגול מחשש כי התלמיד משתעמם; גם הצעירים שבין התלמידים מוצאים עניין רב בתרגילים ומבינים שרק תרגול חוזר ונכון מביא לשלמות הביצוע ולהישגים טובים יותר. ילד שאינו מתאמן, לא מתפתח כיאות. ילד שאינו יודע להתנועע נכון ו/או אינו חזק ואינו מהיר מספיק ו/או אין לו מיומנויות מוטוריות, בדרך כלל גדל להיות חסר ביטחון ובעל דימוי גופני ירוד.
ילד המפחד לבצע פעילויות בעלות סיכון כלשהו סובל מ"נכות" תנועתית המקרינה על ההתפתחות האישית שלו.
עיקרון ההתמדה
צריך להבין, שלא ניתן "לאגור" פעילות גופנית. הפעילות צריכה להיות חלק אינטגרלי מאורח חיים.
משמע – כדי להפיק את הפוטנציאל המרבי הטמון בילד נדרשת התמדה בשיטה החינוכית הנתונה. ילדים המתקשים בביצוע פעילות עקב עודף משקל, סרבול תנועתי או עיכובים רגשיים, נוטים "לברוח" ממנה. יש לעודד אותם להתמודד ולהתמיד, ולאורך זמן יצא שכרם בעמלם. השיטה מושתתת על העקרונות של החינוך הכללי: משמעת אישית וקבוצתית, סקרנות אינטלקטואלית ושמחת עשייה, כבוד לחברים ועזרה לאלה שמתקשים.
כל העקרונות הללו הם היסודות הבסיסיים של עבודתנו.

לצד ד"ר איילון, מדריכה כבר שנים רבות, מיכל כהן .B.Ed, בוגרת המכללה לחינוך גופני במכון וינגייט, בעלת תואר ראשון בחינוך גופני והתמחות בגיל הרך.
מניסיונה העשיר נוכחה לדעת כי בכל ילד מתקיים עולם ומלואו ואם רק ניתן לו את הכלים הגופניים, הרגשיים והקוגניטיביים המתאימים הוא ידע לנצל אותם בכל תחום שאליו יפנה.
בעבודתה הייתה עדה לילדים שהגיעו למרכז איילון כשהם חסרי ביטחון ובעלי יכולות גופניות ירודות. בעזרת פעילות נכונה והתמדה רואים מיד את השיפור המשמעותי בו הם זוכים והסיפוק האדיר שנופל בחלקה של מיכל.

סרטונים